logo
İNŞAAT TARIM TURİZM
Türkçe English
BİZDEN HABERLER

Beşiktaş JK Nevzat Demir Tesisleri futbol sahaları sulamalarında teknoloji ve ekonomi devri başladı. (01.09.2013)Beşiktaş JK Nevzat Demir Tesislerinde bulunan 3 adet futbol sahanın ilkel sulama sistemleri değiştirilerek modern tam otomatik yağmurlama sistemleri devreye alındı. Eski ve atıl pompa sistemi de sökülerek, yeni sulama sistemleri için gerekli kapasite ve nitelikte modern pompaj ve pano sistemi kuruldu.

 

Mevcut sulama, her bir sahada 6 ile 8 adet olan ilkel çarpma kaşık tabancalarla yapıldığından,

• Çim alanın her noktasına eşit ve istenilen miktarda su vermemekteydi
• Çim alan dışına da aşırı miktarda su atıldığından gereksiz su tüketimi yapılmaktaydı
• Tabancaların çevresindeki beton rögarlar ve sulama zamanı dışında sökülen tabancaların üstünün örtülmesi için kullanılan demir kapaklar futbolcular için ciddi tehlike yaratmaktaydı.
• Saha çim alanı içinde bulunan tabancalar sulama zamanı dışında söküldüğünden işgücü kaybına neden olmaktaydı.

 

Bu nedenlerden dolayı;

1 ve 2 nolu sahada 16 adet, 3 nolu sahada 14 adet olmak üzere toplam 46 adet, su basıncı ile yeryüzüne çıkan ve LCD ekranlı sulama programlayıcısı ile tamamen otomatik olarak kumanda edilen modern pop-up sprinkler sistemi kuruldu.

Yeni sulama sistemi bilgisayarlı otomasyon ile tamamen otomatik olarak çalışmakta ve çim yüzeyli futbol sahalarına teknik olarak gereken miktarda ve her alanına uniform sulama yapılabilmektedir.

Bununla beraber su tüketimi de % 30’a yakın azaltılarak kulübümüze ciddi maddi menfaat sağlamakla beraber, kısıtlı ve tükenir olan yer altı su kaynakları da korunmuştur.

 

Eski tabancaların yerine yeni sprinkler monte edilirken... Saha içi yeni sprinkler monte edilirken...

 

Eski pompa sistemi... Yeni pompa sistemi...

 

Yeni sistem çalışırken...